Project No: 511579-LLP-2010-LT-KA3-KA3MP
01.01.2011 - 30.06.2013

 

 

Въведение

Добре дошли в електронното ръководство „Управление на е-Менторинга по въпросите, свързани със заетостта“, което бе разработено по програмата обучение през целия живот на Европейската Комисия в рамките на проект „е-Менторинг: Иновативни умения и компетентности за започване на работа“ в сътрудничество с девет организации и институции от Европа и САЩ: Social Innovation Fund (Литвa), Vytautas Magnus University (Литва), Merseyside Expanding Horizons (Великобритания), ANNANET: Pertti Vihonen Oy (Финландия), Volkshochschule Gцttingen e. V. (Германия), Speha Fresia Societa Cooperativa (Италия), European Partnership (Литва), Бургаски свободен университет (България) и VentureQuest Ltd. LLC (САЩ). Детайлното описание на проекта, неговите цели и резултати можете да видите на сайта на проекта (виж http://e-mentoring.eu/?page=about).

Успешната реализация на бързо изменящия се трудов пазар изисква придобиването на адекватни умения и компетенции за професионална реализация. Това е много важно както за студентите, завършващи университети и институции за професионално образование и обучение, така и за възрастни, подготвящи се отново да влязат в трудовия пазар и да бъдат назначени на работа или да започнат свой собствен бизнес. В последните години менторингът, осъществен от работодатели и/или служители в ролята на ментори става все по- често срещан в световен мащаб феномен, който вече се е доказал като ефективен образователен процес.

Проектът цели да развие способността на учащите във ВУЗ, центровете за професионално обучение и обучение на възрастни за реализация на пазара на труда, чрез интегрирането на успешни практики, опит и трансфер на резултатни решения в общ e-Менторинг Модел.

Процесът на е-Менторинг е усъвършенстван чрез интегриране в модела на Отворени Образователни Ресурси (ООР). Разработени са ООР за самостоятелно обучение както за започване на работа, така и за стартиране на собствен бизнес. Тези базирани на ИКТ образователни решения са разработени посредством следните инструменти: Moodle, Wondershare, MySQL, PHP, CSS, HTML, JQuery, Javascript.

Електронната среда за реализация на е-Менторинг Модела се състои от пет основни части:

  • ООР: 3М-участници - самообучение за осъществяване на процеса на е-Менторинг.

  • ООР: Самообучение за трудова реализация за наставлявани

  • ООР: Самообучение за предприемачество и стартиране на собствен бизнес

  • Е-Менторинг платформа за обучение – виртуално обучение за регистрирани потребители

  • Социални мрежи за Мениджър, Ментор и Наставляван.

Това ръководство дава ясно обяснение на всички пет части на Моделът за е-Менторинг.